Pekka Kana 2 v1.1 Podręcznik

napisał Janne Kivilahti
tłumaczenie Victory Games
 

Piste Gamez 2003. Strona domowa: http://koti.mbnet.fi/kiwi/pistegamez
Prawa autorskie posiada Janne Kivilahti 2001-2003

PRZED ROZPOCZĘCIEM GRY PROSZĘ PRZECZYTAĆ UMOWĘ POD KONIEC TEGO TEKSTU!

 
     

Spis treści

 
 


 
     
 

1. Co to jest Pekka Kana 2?

 
 

Pekka Kana 2 (Kogut Pekka 2) jest platformówką zrobioną na wizerunku klasycznych gier platformowych, takich jak Mario, Sonic the Hedgehog, Jazz Jackrabbit, Super Frog i tym podobne.

Pekka Kana 2 jest grą darmową. Możesz ją rozpowszechniać gdzie tylko chcesz, o ile nie czerpiesz z tego korzyści majątkowych. Jedyne opłaty jakie możesz pobrać to cena nośnika, na którym znajduje się gra (np. CD), ale nie więcej.

 
 

2. Co nowego?

 
  Wersja 1.1  
  - Naprawiono błąd związany z klawiszami X i S.
- Naprawiono problem z wyborem wersji językowej.
- Możliwy jest powrót do wcześniej ukończonych poziomów na ekranie mapy.
- Wciśnięcie klawisza INSERT powoduje pokazanie ilości klatek podczas gry.
- Kilka pomniejszych poprawek.
 
     
 

3. Wymagania sprzętowe

 

- System operacyjny: Windows 95, 98, 2000, XP*
- Procesor: 500 MHz (zalecany)
- DirectX 7.0 (co najmniej)
- 16MB RAM
- Karta graficzna 3D nie jest wymagana, ale zalecana jest karta graficzna obsługująca renderowanie dwuwymiarowe (2D).

* Informacja dla użytkowników Windows XP: Przeczytaj najpierw rozdział z problemami.

 
     
 

4. Instalacja

 

Uruchom plik Pekka Kana 2 Installer.exe. Przeczytaj instrukcje, zaakceptuj umowę licencyjną i wybierz folder, w którym chcesz zainstalować grę.

 
     
 

5. Fabuła

 


"Rooster Island 1"

Pekka jest kogutem, który żyje na farmie na dalekim lądzie zwanym Finlandią. Jego zadaniem na farmie, jest pilnowanie kurnika pełnego... (zgadnijcie!) kur. Wszystko było w porządku, aż do jednej nocy...

... gdy wydarzyło się coś strasznego: ktoś porwał wszystkie kury! Tym kimś okazał się nikczemny i skrzywiony umysłowo kruk zwany "Ten Zły" (upiorny ptak). Teraz Pekka musi odzyskać skradzione kury i sprowadzić do kurnika. A tak, i koniecznie skopać taki jeden kruczy tyłek stąd do nieskończoności...

Niestety, nie będzie to łatwe! Ten Zły (przyjacielie mówią na niego po prostu Zły) posiada urządzenie do przeinaczania umysłów, którego używa do kontrolowania armii zahipnotyzowanych zwierząt. One także są ofiarami Tego Złego,
ale póki trzyma nad nimi władze, są twoimi wrogami.

"Rooster Island 2"

Sprawa się komplikuje! Po uratowaniu kur, stało się jasne, dlaczego Ten Zły wcześniej je uprowadził. Mózgi kur są z jakichś powodów odporne na urządzenie do kontrolowania umysłów! Poza tym Pekka odkrył (używając swojego ptasiego móżdżku), że Ten Zły eksperymentował także z magią voodoo oraz manipulacjami genetycznymi. Ale to nie wszystko!
Plotki mówią, że Ten Zły kończy prace nad prototypem broni służącej dominacji nad światem. Jej nazwa robocza to "Metalowa kura"! Kiedy zbierze ich więcej, roboty te będą mogły wywołać falę kontrolowania umysłów na całym świecie a wtedy nawet kury nie zdołają się uratować! Po raz kolejny musisz powstrzymać Tego Złego od zapanowania nad światem! I jeśli myślałeś, że poprzedni raz był trudny, teraz zacznie się koszmar...
A, wspomniałem, że on znów porwał twoich przyjaciół? Czyż on nie jest zły?


     
 

6. Jak grać

 
 

6.1 Cel gry

 

Gra składa się z epizodów, a epizody składają się z poziomów. By ukończyć epizod musisz ukończyć wszystkie poziomy znajdując wyjście na każdym z nich. Czasami jest limit czasu, którego nie możesz przekroczyć. Nie ma "żyć", więc możesz próbować tyle razy, ile chcesz.

Każdy poziom ma swój najlepszy wynik i najlepszy czas przejścia. Po każdym poziomie Twój czas jest zliczany, abyś mógł zobaczyć czy zagrałeś lepiej niż poprzednio. Im więcej bonusów zbierzesz i im więcej pokonasz przeciwników, tym wyższy wynik zdobędziesz. Dodatkowe bonusy otrzymujesz również za twoją energię, przedmioty i czas. Każdy wynik danego poziomu dodaje się do ogólnego rezultatu. By zostać nowym mistrzem epizodu, musisz pobić najlepszy wynik.

Możesz zapisywać grę kiedy chcesz, lecz tylko Twój ogólny rezultat i Twoja aktualna pozycja na mapie zostanie zachowana.

Z grą dostarczane są dwa epizody: "Rooster Island 1" oraz "Rooster Island 2". Nowe epizody możesz pobrać ze strony domowej Piste Gamez: http://pistegamez.cjb.net lub http://koti.mbnet.fi/kiwi/pistegamez.

 
     
 

6.2 Sterowanie

 


By sterować Pekką możesz użyć klawiatury, bądź gamepada. W menu możesz również używać myszki do kontrolowania kursora.

Oto lista rzeczy, które Pekka może robić:

Wykonywana czynność Klawisze domyślne Komentarz
Bieg w lewo / prawo
Strzałka w lewo / prawo Możesz również poruszać się wolno w lewo / prawo, gdy jesteś schylony.
Skok
Strzałka w górę

By zmusić Pekkę do wykonania krótkiego skoku wciśnij klawisz skoku na krótko. By zmusić Pekkę do wykonania długiego skoku przytrzymaj klawisz skoku dłużej.

Gdy Pekka spada możesz spowolnić upadek wciskając klawisz skoku.

Kucnięcie
Strzałka w dół Kucaj, by dostać się w ciasne miejsca, bądź uniknąć ataków..
Atak trąbką
Prawy Shift Aby wykonać taki atak musisz podnieść specjalny przedmiot (zgadnij co?).
Atak jajkiem
Prawy Crtl Aby wykonać taki atak musisz podnieść specjalny przedmiot.
Chód
Prawy Alt Używaj ze strzałkami lewo / prawo, aby poruszać się powoli.
Użyj przedmiotu
Spacja Aby to zrobić musisz posiadać przynajmniej jeden przedmiot.
...
Pokaż menu główne ESC Wciśnięcie ESC podczas gry przeniesie Cię do głównego menu.
Rezygnacja DELETE Jeśli utknąłeś w grze i jest już niemożliwe, aby ukończyć poziom, wciśnięcie DELETE znokautuje Pekkę.
Pokaż liczbę klatek INSERT Pekka Kana została zaprojektowana, by działać z prędkością 85 klatek na sekundę. Jeśli prędkość spadnie poniżej 70 klatek na sekundę (fps, czyli frames per second), gra zacznie spowalniać. Przeczytaj o problemach by zobaczyć podpowiedzi jak przyspieszyć grę.

Możesz zmienić klawisze sterowania w menu Sterowanie.

 
     
 

6.3 Przedmioty

 
 


Oto lista przedmiotów, które możesz zebrać w grze:

Przedmiot Nazwa Komentarz
Piórko Przywraca energię, jeśli zostałeś trafiony.
Owoce Jabłka, pomarańcze i inne owoce i warzywa zwiększają liczbę zdobytych punktów. Rzadkie owoce są oczywiście bardziej wartościowe. Postaraj się zebrać wszystkie!
Trąbka Za pomocą trąbki możesz znokautować przeciwników krzycząc na nich! Ku-ku-ry-ku!! "Atak trąbkowy" jest tak potężny, że może poruszać przedmioty.
Kurze drinki Nieoficjalny sponsor gry, Coca-Kura Drink Enterprises, dumnie przedstawia: Kurze drinki ™! Kurze drinki występują w różnych smakach, takich jak chili, czosnek oraz herbata mrożona. Jeśli zbierzesz kurzego drinka, otrzymasz specjalny trąbkowy atak.
Jajko Wielkanocne Legenda mówi, że Wielkanocne jajo może sprawić, że kogut będzie znosił jajka... Dzięki temu możesz bombardować wrogów z góry :)
Klucz Klucze otwierają zamki. Jeśli zbierzesz wszystkie klucze z poziomu, wszystkie zamki zostaną otwarte. Możesz także wyłamać zamek, dotykając go kluczem.
Prezent Prezenty zawierają przedmioty np. pióra. Kiedy weźmiesz prezent, jego zawartość przejdzie do paska przedmiotów. Na pasku na raz może znajdować się sześć przedmiotów. Możesz użyć przedmiotu w dowolnej chwili wciskając klawisz spacji (lub inny, jeśli go zmieniłeś).
Pudełko Pudełka zawierają bonusy, chociaż czasem uwięzione zwierzęta. Rozwal pudełko, żeby się przekonać co jest w środku.
Zegar Potrzebujesz więcej czasu? Zbieraj zegraki!
Tajemniczy napój Jaki efekt może mieć wypicie tego tajemniczego napoju?
Znak informacyjny Takie znaki zawierają informację. Pojawi się ona w okienku, gdy go dotkniesz.

Porada: Próbuj zrzucać przedmioty bonusowe (np. zgniłe jabłka) na wrogów ;)

 
     
 

6.4 Postacie (kto jest kim w zwierzyńcu)

 
 


Podczas podróży spotkasz wiele postaci. Większość z nich jest wrogo nastawiona, ale nie wszystkie.

Postać Nazwa Komentarz
Pekka Pekka jest ptakiem z mózgiem wielkości orzeszka. Samemu nigdy nie znajdzie zaginionych kur, musisz więc mu pomóc i pokazać drogę. Spróbuj go nie zabić, dobrze? A przy okazji, wiesz że Pekka ma braci? Może spotkasz ich podczas podróży.
Kura Uratuj przyjaciół zanim Ten Zły zamieni je w bezmyślny drób! Chociaż twoja trzódka przetrzymywana jest na końcu epizodu, w trakcie wędrówki możesz spotkać kilka kur. Nie ulegaj pożądaniu! Pamiętaj o celu misji!
Kurczak Kurczątka będą za tobą podążać. Ponieważ są małe, mogą wśliznąć się w wąskie przejścia, co może być pomocne w niektórych sytuacjach.
Żaba Blee! Zielone i oślizłe! Unikaj lub zgładź :)
Jeż Jeż na deskorolce to nic dobrego! A niektóre mają nauszniki, więc nie słyszą odgłosu trąbki.
Boksujący królik Kiedy cię zobaczy, spróbuje schwytać! Spróbuj prześliznąć się za nim, gdy obserwuje drugą stronę, a potem uderz z tyłu!
Gniazdo os Gniazdo jako takie nie jest niebezpieczne, ale jeśli rozwścieczysz osy... Dobra rada: Osy nie potrafią pływać.
Świnia-chili Strzeż się jej oddechu!

To tylko kilka z wielu postaci, jakie spotkasz w trakcie podróży.

 
 

6.5 Specjalne ściany

 
 


Ściana Nazwa Komentarz
Znak startu Znak startu oznacza miejsce, gdzie rozpoczynasz poziom. Poziom może posiadać więcej niż jedno miejsce startowe...
Znak końca Dostanie się do tego znaku jest równoznaczne z zakończeniem poziomu.
Zamek Zamki można otworzyć na dwa sposoby - zebrać wszystkie klucze lub dotknąć ich jakimś kluczem.
Zielony przycisk Skocz na niego i ściany z zieloną strzałką się poruszą. Musisz się jednak spieszyć, bo po chwili wrócą do pierwotnej pozycji!
Niebieski przycisk Działa tak samo jak zielony, ale dotyczy ścian z niebieską strzałką.
Pomarańczowy przycisk Działa jak zielony, ale zamiast poruszać ściany, wyłącza ogniste pułapki. Ale tylko na chwilę, więc spiesz się!
Ruchome ściany Ruszają się gdy aktywujesz przycisk.
Kamienna pułapka Kamienne pułapki mogą być wysunięte lub wsunięte. Spróbuj samemu przekonać się jak ;)

Wciskać przyciski można także przez zrucenie na nie czegoś dostatecznie ciężkiego. To działa także jeśli zgromadzisz na nich dużo lekkich obiektów. Na niektórych poziomach, przyciski aktywują pułapki, więc bądź ostrożny.

 
     
 

7. Problemy

 

Problem 1: Grafika jest znikształcona a gra zawiesza się w różnych momentach.
Rozwiązanie: Jeśli używasz Windowsa XP, spróbuj przełączyć rozdzielczość gry na 640x480. To może pomóc także na innych systemach operacyjnych.

Problem 2: Gra nie chce się uruchomić!
Rozwiązanie: Sprawdź czy twój komputer spełnia wymagania sprzętowe. Jeśli tak, to być może uszkodzony jest plik z grą. Spróbuj pobrać najnowszą wersję ze strony Piste Gamez.

Problem 3: Gra jest za wolna!
Rozwiązanie: W menu Grafiki, wyłącz przezroczystość FX. To powinno pomóc. Jeżeli wciąż masz ten problem, spróbuj w tym samym menu podwoić prędkość gry, ale używasz tego na własne ryzyko :) Polecałbym także zamknąć inne aplikacje na czas grania.

Problem 4: Gra wciąż chodzi bardzo wolno!
Rozwiązanie: PK2 została stworzona do 85 klatek na sekundę. Jeśli odświeżanie twojego monitora jest mniejsze od 85 MHz, to może spowalniać grę. Spróbuj zwiększtyć wartość odświeżania monitora. Podczas gry wciśnij klawisz Insert, żeby zobaczyć aktualną liczbę klatek na sekundę.

     
 

8. Umowa

 

Jeśli grasz w tę grę, akceptujesz tym samym następujące warunki:

Autorzy gry (i tłumacze ;D) nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie szkody przez nią spowodowane oraz jakiekolwiek utraty danych wynikłe z jej błędu.

Nie obwinisz autorów za utratę lub zmniejszenie się twoich stosunków społecznych.

Ta gra może być wykorzystana jako źródło informacji przy pisaniu wypracowaniu lub egzaminu z biologii :)

 

 
 

9. System dźwięku Housemarque

 

Ta gra wykorzystuje system dźwięku Housemarque do odtwarzania muzyki. Więcej informacji o tym systemie znajdziesz na http://www.s2.org/hmqaudio. System dźwięku Housemarque jest objęte prawem autorskim przez Housemarque.

 

 
 

10. Przyszłość Pekka Kana 2

 
 


PK2 Edytor poziomów

Tak właśnie. Bardzo podobny do tego, którym tworzyłem wszystkie poziomy w grze.
Beta jest dostępna od grudnia 2003r.
Dzięki niemu możesz tworzyć własne poziomy i epizody. Obsługiwane
będą nowe grafiki, muzyka oraz obrazy tła.

Więcej epizodów

W planach są jeszcze co najmniej 2 epizody. Nowi wrogowie, miejsca, przedmioty, dziwactwa... :)

Nowa wersja Pekka Kana

Wersja 1.10 lepiej radzi sobie z mapami i epizodami stworzonymi przez graczy.
Zobaczymy co będzie nowego...

Więcej tłumaczeń Pekka Kana 2 na inne języki

To zależy od was, gracze!
Każdy może wykonać tłumaczenie. Wszystkie teksty są przechowywane w formacie ASCII w
folderze Language. Wykonaj kopię english.txt, zmień nazwę na np.
niemiecki.txt i przetłumacz tekst. Nie trudne, co? Następnie wyślij
ten plik do mnie na janne.kivilahti [at] mbnet.fi.
Pamiętaj jednak, że jedynie skandynawski alfabet jest obsługiwaney (na teraz).

Edytor postaci (??)

Gracze mogliby tworzyć wrogów, bonusy, bronie, obrazy...
Na dzisiaj nie ma takiego edytora, ale jeśli będzie zapotrzebowanie, postaram się zrobić takowy.
Oczywiście jeśli jest jakiś ochotnik aby popracować nad jego kodem... ;)

Wszystkie uwagi są mile widziane. Spędziłem dużo czasu na tworzeniu tej gry i dałem ją wam za darmo. Więc jeśli się wam podoba, dajcie mi znać. :)

Listy proszę słać na janne.kivilahti [at] mbnet.fi (po angielsku lub fińsku)

 
     
 

11. Pekka Kana 2 - Ciekawostki

 
 

Ciągle czytasz? Oto kilka ciekawostek dotyczących gry:

- Tworzenie jej zajęło 1,5 roku (około 20 miesięcy).
- Została napisana przy użyciu VC++ 6.0.
- Kod zawiera ponad 10 000 linii.
- Gra posiada 194 różne obrazki (wrogowie, bonusy, tła...).